Ny produkt ger 15-18 nya jobb i Pauliström.
– Jag är väldigt nöjd, säger Pappers avdelningsordförande Tor-Olof Blomqvist.
Det mesta har gått det småländska brukets väg under 2009. Produktionen har rullat på som aldrig förr och de finska ägarna, Metsä-Tissue, har kunnat konstatera att toalettpapper behövs i alla konjunkturer.
Men nu ska bruket satsa på en ny produkt, servetter, berättar Tor-Olof Blomqvist. Någonstans mellan 15-18 nyanställningar blir det.
– Det handlar om en tjänsteman och resten pappersarbetare. Och vi har hittills fått in 300 ansökningar.
I dag har bruket totalt 100 anställda.
Ganska ofta förs det fram i debatten om vilket klassamhälle vi egentligen lever i och det i då kritiska ordalag. Man säger sig vilja avskaffa det.

En gammal kvinna med krökt rygg. Så bra hon klarade sig, trots allt. Han söp ju ändå ihjäl sig, mannen. Hur gick det för sönerna?

Jag går ut på verandan. Regnet slår som spikar mot taket. Det är hetsigt. Jag tänker på alla dom döda vänner jag haft. Jag tänker på dom som lever.

Hemsamariterna är Sveriges viktigaste armé och deras enda vapen är omsorg och kärlek.

När det här skrivs är det, nästan på timmen, en vecka sedan vi tidigt på måndagsmorgonen den 12 december slöt preliminära överenskommelser på sex av våra 41 avtalsområden.