Det är viktigare att facket organiserar så många som möjligt på arbetsplatserna än att fackförbunden är stora. Den uppfattningen dominerade på ett seminarium om fackets framtid på Pappers kongress i Norrköping.
Panelen under seminariet bestod av Irene Wennemo, tidigare anställd på LO, numera huvudsekreterare i socialförsäkringsutredningen och Pappers före detta förbundskassör, numera vd för Folksam LO Pension, Robert Lundberg.
Diskussionen utgick från prognosen att Pappers kommer att krympa rejält på grund av branschens nedskärningar. Om 10 år kommer förbundet att ha 12 000 medlemmar, i stället för dagens, enligt beräkningarna.
Det var också bakgrunden till planerna att bilda ett gemensamt förbund med Grafikerna och Skogs- och Träfacket för några år sedan.
Ganska ofta förs det fram i debatten om vilket klassamhälle vi egentligen lever i och det i då kritiska ordalag. Man säger sig vilja avskaffa det.

En gammal kvinna med krökt rygg. Så bra hon klarade sig, trots allt. Han söp ju ändå ihjäl sig, mannen. Hur gick det för sönerna?

Jag går ut på verandan. Regnet slår som spikar mot taket. Det är hetsigt. Jag tänker på alla dom döda vänner jag haft. Jag tänker på dom som lever.

Hemsamariterna är Sveriges viktigaste armé och deras enda vapen är omsorg och kärlek.

Så har vi då firat in det nya året och det är åter dags för de vardagliga bestyren. 2011 avslutades efter segslitna förhandlingar med en överenskommelse om nya kollektivavtal.