3 SEPTEMBER 2010


Facket avslår alla skadeståndskrav

Nästan 2,8 miljoner kronor kräver det lettiska företaget Laval un Partneri i skadestånd från svenska Byggnads och Elektrikerförbundet. Facket avslår alla skadeståndskrav.

I dag, fredag, slutfördes rättegången i Arbetsdomstolen mellan det lettiska företaget Laval un Partneri och fackförbunden Byggnads och Elektrikerförbundet.

Frågan gäller om Laval ska ha rätt till skadestånd från facket för de stridsåtgärder som utlöstes vid bygget av en skola i Vaxholm 2004.

Eftersom EU:s domstol har konstaterat att Byggnads och Elektrikerna har agerat på ett felaktigt sätt när det lettiska byggföretaget blockerades och tvingades bort från skolbygget, så ska facket också betala skadestånd till företaget, anser arbetsgivarparten.

Skadeståndet ska dessutom sättas högt eftersom Laval tvingades lämna Sverige under förnedrande former. ”Ett internationellt uppmärksammat rättsövergrepp”, som det formulerades i Arbetsdomstolen under slutpläderingen i dag.

Cirka 1,4 miljoner kronor i allmänt skadestånd och ungefär lika mycket i ekonomiskt skadestånd lyder kravet.

Dessutom, anser arbetsgivarna, ska den fackliga sidan stå för alla rättegångskostnader, omkring 3 miljoner kronor.

Byggnads och Elektrikerna avslår alla krav på skadestånd.

De menar att felet ligger i lagstiftningen. I och med att EU:s uppfattning inte har skrivits in i svensk lag, så kan heller inte Byggnads lastas för att ha följt det regelverk Byggnads trodde gällde.

Om Arbetsdomstolen ändå anser att skadestånd ska utgå, så ska det jämkas rejält.

När det gäller rättegångskostnaderna, så har båda parter intresse av att saken prövas, hävdar Byggnads och Elektrikerna. Därmed bör var och en av parterna stå för sina egna kostnader.

Facket yrkade inte på några rättegångskostnader alls.

Det är lagstiftningen som är vilseledande, anser fackets advokater. Ska någon stämmas så är det staten.

ANDERS ELGHORN
2009-04-03
© Dagens Arbete. Citera gärna, men ange källan.


Andra DA-artiklar
Lavalmålet åter i Arbetsdomstolen
[2009-04-02]


Kommentera artikel



No documents found

Dela
Tipsa en
vän
Skriv ut
 
Beställ
nyhetsbrev