7 SEPTEMBER 2010


Nej till åtal av skyddsombud

Den som vill protestera mot att ett skyddsombud åtalats för en arbetsolycka kan nu göra det på Dagens Arbetets hemsida.

– Vi ska se till så att protesterna kommer fram till åklagaren, säger Hans Larsson, chefredaktör på Dagens Arbete.

Arbetsolyckan inträffade i augusti för fyra år sedan. Vid grävning för en avloppsledning vid Tegs kyrka i Umeå rasade schaktmassor ned i rörgraven och en byggnadsarbetare begravdes upp till midjan.

För detta åtalade kammaråklagare Kjell Jannesson för arbetsmiljöbrott. Men även arbetaren som fått rasmassor över sig åtalades – eftersom han var skyddsombud.

– Protesterna har strömmat in. Vi vill hjälpa till eftersom vi också tycker att åtalet är anmärkningsvärt, säger Hans Larsson.

En av dem som protesterat är Grafikernas arbetsmiljöombudsman Mattias Petersson, som skrivit ett öppet brev.

Den som själv vill protestera klickar på länken till höger på hemsidan som heter ”Skyddsombud åtalas – protestera här.” Då kommer man till protestbrevet. Sedan är det bara att fylla i namn och adress och klicka på knappen ”Posta.”

– Breven hamnar hos Dagens Arbete, säger Hans Larsson. Vi samlar ihop dem och skickar protesterna vidare till kammaråklagare Kjell Jannesson.

– Vår förhoppning är att han ska förstå att han gjort ett misstag och dra tillbaka åtalet. Det är tillräckligt svårt ändå att få folk att ställa upp som skyddsombud utan sådana här påhopp från dom som borde veta bättre.

LENNART LUND
2009-02-10
© Dagens Arbete. Citera gärna, men ange källan.


Andra DA-artiklar
LO kritiserar åtal mot skyddsombud
[2009-01-20]

"Åklagaren måste vara okunnig"
[2009-01-22]

Åtalet hotar säkerheten på arbetsplatserna
[2009-01-22]

Protestera mot åtalet mot skyddsombudet
[2009-02-05]


Kommentera artikel


Kommentarer

Postad av: Jussi, 2009-02-16 19:28:11
Detta åtal mot skyddsombudet måste vara en beställningsjobb från regeringen för att försämra fackens möjligheter att hålla koll på bra arbetsmiljö ute på arbetsplatser.
Dela
Tipsa en
vän
Skriv ut
 
Beställ
nyhetsbrev