3 SEPTEMBER 2010


Svenskt Näringsliv kritiskt mot arbetsskadeförsäkringen

Svenskt Näringsliv kritiserar överskottet i arbetsskadeförsäkringen:
- Den är överfinansierad. Överskottet går rakt in i statskassan, det tycker vi är fel, säger Sofia Bergström.

Hon är expert på socialförsäkringar hos Svenskt Näringsliv. Där kritiserar man hela utformningen av nuvarande socialförsäkringsavgifter:

- De är ju uppdelade på arbetsskador, sjukförsäkring med mera vilket ger sken av att pengarna går till dessa ändamål. Men så är det ju inte, konstaterar Sofia Bergström.

- Avgifterna verkar inte heller vara beräknade efter vilka kostnader som finns. Pengarna fonderas inte heller när utgifterna varierar, så det finns ingenting sparat om utgifterna skulle öka.

- Vi vill ha en rakare koppling mellan det man betalar för och det man får som i alla försäkringar – kostnaderna ska täcka försäkringens utgifter och inget annat.

Därför välkomnar man från Svenskt Näringsliv den stora parlamentariska utredning om socialförsäkringarna som regeringen tillsatt, med Ulf Kristersson (M) som ordförande.

- Vi hoppas att man där kommer fram till en mer försäkringsmässig lösning. Det behövs en bred översyn som ger en långsiktig lösning, så vi slipper det lappande och lagande som nu gäller.

LENNART LUND
2010-06-08
© Dagens Arbete. Citera gärna, men ange källan.


Andra DA-artiklar
DA granskar: Kraftig minskning av antalet godkända arbetsskador
[2010-06-07]


Kommentera artikel



No documents found

Dela
Tipsa en
vän
Skriv ut
 
Beställ
nyhetsbrev